Portugalin MM-debyytti oli valtava pettymys: João Nevesin varhaisesta maalista huolimatta joukkue sai Kongon demokraattisen tasavallan tiukan puolustuksen ansiosta aikaan vain kaksi muuta maalia kohti mennyttä laukausta. Kongo juhli ensimmäistä MM-maaliaan ja ensimmäistä MM-pistettään 1–1-tasapelissä. Kaikkien katseet olivat kiinnittyneet Cristiano Ronaldoon, mutta hänen suorituksensa oli pettymys, varsinkin kun siitä oli kulunut alle 24 tuntia siihen, kun Messi teki hattutempun Argentiinalle.
Hänen ilmeisestä itsekkyydestään esitettiin paljon kritiikkiä, ja CBS:n asiantuntija Thierry Henry uskoo, että joukkue olisi voinut tehdä enemmän maaleja, mutta Ronaldon oma maalinhimo oli esteenä. ”Joukkueen täytyy tehdä maali, ei sinun”, hän totesi ja viittasi tiettyyn hetkeen toisella puoliajalla. ”Koska hän haluaa epätoivoisesti tehdä maalin, hän menee Bruno Fernandesin tielle. Jos hän sen sijaan olisi mennyt kuuden jaardin alueelle, puolustus olisi seurannut häntä ja Bruno Fernandes olisi saanut varmasti maalin.”
Cristiano Ronaldo pelasi koko 90 minuuttia ja on kiistaton avauskokoonpanon pelaaja Roberto Martínezin alaisuudessa, mutta jotkut epäilevät hänen halukkuuttaan tehdä maaleja ja rikkoa ennätyksiä 41-vuotiaana. Hänen nykyinen vireensä ei kuitenkaan ole paras mahdollinen. Itse asiassa Ronaldo on nyt pelannut 10 ottelua MM-kisoissa tai EM-kisoissa tekemättä maalia Portugalin paidassa.
Nyt Ronaldolla on todennäköisesti vielä vähintään 180 minuuttia aikaa yrittää tehdä maali... ja auttaa maajoukkuettaan pääsemään pudotuspeleihin: tiistaina 23. kesäkuuta klo 19.00 CEST, 18.00 BST Uzbekistania vastaan ja 28. kesäkuuta klo 01.30 CEST, 00.30 BST Kolumbiaa vastaan.