Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Maailman uutiset

Kolme ihmistä kuoli MM-juhlissa Mexico Cityssä

Tuhannet ihmiset olivat kaduilla Meksikossa juhlimassa maansa MM-voittoa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Meksiko juhli tiistai-iltana Ecuadorin 2–0-voiton jälkeen pääsyään MM-kisojen 16 parhaan joukkoon – ensimmäistä kertaa 40 vuoteen – ja Meksiko Cityssä kaduilla tuhansien ihmisten osallistuessa villit juhlat muuttuivat traagisiksi, kun kolme ihmistä kuoli tukehtumiseen, kertoo Reuters.

Pääkaupungin terveysvirasto ilmoitti keskiviikon varhain Meksikon aikaa, että kolme ihmistä – 44-vuotias mies, 48-vuotias nainen ja 19-vuotias nainen, menettivät henkensä Paseo de la Reformalla, lähellä Angel of Independence -maamerkkiä, joka on yksi vilkkaimmista paikoista ja jossa järjestettiin ilotulitusottelun jälkeen.

Meksikon kaupungin pormestari ⁠Clara Brugada esitti surunvalittelunsa uhrien perheille X:ssä ja kehotti kaikkia ”juhlimaan aina vastuullisesti, huolellisesti ja empaattisesti”. Monet muutkin joutuivat sairaanhoitoon. He eivät olleet ensimmäiset uhrit, joita Meksikon MM-juhlissa on sattunut: kuljettaja, joka ajoi viime viikolla kymmenien ihmisten yli ja aiheutti 17 loukkaantunutta, sai kadulla olleilta ihmisiltä raa’an pahoinpitelyn ja kuoli muutamaa päivää myöhemmin sairaalassa.

Kolme ihmistä kuoli MM-juhlissa Mexico Cityssä


Ladataan seuraavaa sisältöä