Skip to main content
Gamereactor Uutiset World of Warcraft: Midnight
Uutiset

World of Warcraftin Worldsoul-saaga päättyy 2020-luvulla

Trilogian toinen laajennus julkaistaan vuonna 2026, ja lopullinen kolmas osa tulee määrittelemättömänä ajankohtana sen jälkeen.
Ben Lyons Senior Editor 26 elokuun 2025

Kun otetaan huomioon, että World of Warcraft: The War Within julkaistiin kesällä 2024 ja World of Warcraft: Midnight on suunnitteilla vuodelle 2026, tuntuu luonnolliselta, että kolmas ja viimeinen luku meneillään olevassa Worldsoul Saga -sarjassa saapuu vuonna 2028, eikö totta? Emme tiedä tätä vielä varmaksi, sillä Blizzard on keskittynyt täysin tulevaan toiseen osaan Midnight. Laajennukseen, joka esiteltiin kunnolla maailmalle Gamescomissa viime viikolla.

Koska tämä on toinen osa isossa tapahtumatrilogiassa, puhuimme Blizzardin taiteellisen johtajan Ely Cannonin ja teknisen johtajan Frank Kowalkowskin kanssa saadaksemme lisätietoja tulevasta laajennuksesta, ja Cannon selitti, miten he hallitsevat odotukset keskimmäisen osan tuottamisesta, jonka on jatkettava jännitystä ja purkautuvaa tarinaa samalla kun he säästävät isoja paljastuksia eeppistä loppuratkaisua varten, joka on mahdollinen viimeinen luku, joka tunnetaan nimellä The Last Titan.

Cannon selitti: "Niin, joten kaikki, mitä teemme nyt, on oikeastaan 20 vuoden tarinankerronnan päättämistä. Emme siis vain sido yhteen viimeisimpiä tarinoita, vaan myös johdatamme trilogian loput kerrottavat asiat. Yritämme siis mielestäni olla hyvin varovaisia kertoaksemme herättävän, mukaansatempaavan tarinan tässä, mutta myös valmistellaksemme seuraavia vaiheita tarinalle, jonka he haluavat kertoa. En kerro liikaa siitä, mikä se on, mutta voin kertoa, että se on hyvin jännittävää ja tulevista asioista tulee todella hienoja."

Mutta tässä ei ollut vielä kaikki, sillä jatkoimme tiedustelemalla, käynnistyykö The Last Titan 2020-luvulla vai onko Blizzardilla pidempi lanseeraussuunnitelma tätä seuraavaa laajennusta varten? Kowalkowski antoi meille hyvin suorasukaisen vastauksen siihen, lanseerataanko The Last Titan tällä vuosikymmenellä, ja lisäsi yksinkertaisesti: "Kyllä."

Katso koko Cannonin ja Kowalkowskin haastattelu alta.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta October 2020 · 9 040 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.