Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

NBA palaa tärkeimmille kansainvälisille markkinoilleen Kiinaan ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2019

NBA isännöi Macaossa kaksi pre season -ottelua.
Javier Escribano Editor Spain 9 lokakuun 2025

NBA on palannut Kiinaan ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2019, jossa viikonloppuna Macaossa järjestetään kaksi esikauden ottelua Brooklyn Netsin ja Phoenix Sunsin välillä. Koripallo on yksi Kiinan suosituimmista urheilulajeista, ja NBA:ta seurataan siellä paljon, ja NBA:n läsnäolo siellä pyrkii pehmentämään Yhdysvaltojen ja Kiinan jännittyneitä diplomaattisuhteita.

Nuo jännitteet saavuttivat murtumispisteen vuonna 2019 Houston Rocketsin toimitusjohtajan Daryl Moreyn yksittäisen Hong Kongin protesteja tukevan twiitin myötä. Tämän seurauksena Kiina keskeytti NBA:n televisiointioikeudet ja kiinalaiset sponsorit joutuivat katkaisemaan suhteet amerikkalaiseen liigaan.

Kuusi vuotta myöhemmin kaikki tämä on annettu anteeksi: televisioitu NBA palasi hiljalleen Kiinaan, ja vihdoin jotkut fanit pääsevät näkemään ne henkilökohtaisesti (ensimmäistä kertaa Macaon uhkapelikeskukseen), ja samalla NBA ilmoittaa monivuotisesta kumppanuudesta Kiinan suurimpiin teknologiayrityksiin kuuluvan Alibaban kanssa. NBA haluaa "parantaa fanikokemuksia2 Alibaban pilvipalveluiden ja tekoälypalveluiden avulla".

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.