Skip to main content
Gamereactor Uutiset Romero's Aftermath
Uutiset

The War Z -valituksiin vastattiin

Epätäydellinen julkaisuversio
Mika Sorvari 19 joulukuun 2012

The War Z:n julkaisu on nostanut äläkän mm. Redditissä. Useat pelaajat ovat syyttäneet Hammerpoint Entertainmentia suorastaan valehtelijaksi, koska julkaisuversio ei täytä heidän mielestään pelistä tehtyjä lupauksia.

Hammerpointin Sergey Titov on kommentoinut valituksia toteamalla, että ne ovat äänekkään vähemmistön mielipiteitä. Hänen mukaansa 93% asiakkaista pitää pelistä, ja näistä yli 40% sanoo sen olevan suorastaan täydellinen. 3 prosenttia asiakkaista puolestaan vihaa peliä.

Titovin mukaan ns. Foundation-julkaisu ei ole beta-versio, vaikka se ei vielä sisälläkään lopullisen pelin kaikkia ominaisuuksia. Steam-sivun mainostamat yksityiset palvelimet ja hahmojen kyvyt eivät ole vielä pelissä, joten sivun kuvausta tullaan korjaamaan näiden osalta.

Pelaajien mukaan tällä hetkellä pelattavissa oleva kartta on luvattua pienempi, ja palvelimet tukevat vain 50 pelaajaa luvatun sadan sijasta. Titovin mukaan kartta ei ole luvattua pienempi, ja palvelimien pelaajamäärää on laskettu pelaajien toivomusten mukaisesti.

Tilanne on epäselkeä, mutta ainakin Steam-sivussa on korjaamista. Lisäksi peliä hieman nähneenä täytyy sanoa, että ne jotka pitävät The War Z:tä täydellisenä ovat vähään tyytyväisiä.

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.