Skip to main content
Gamereactor Uutiset World of Tanks
Uutiset

Wargaming vie tankkisodankäynnin oikeuteen

Wargaming on saanut tarpeekseen kiinalaisesta kopiosta, ja vetää Changyoun ja Gameasen nyt oikeuteen.
Mika Sorvari 10 toukokuun 2013

Project Tank, tai Tank Grounds War tai Ground War Tanks on niinkin "hyvä" kopio World of Tanksista, että se on ilmeisesti onnistunut kopioimaan joitakin alkuperäisessä pelissä olleista historiallisista virheistä.

Wargaming kuvaa kiinalaista peliä "häiritsevän samankaltaiseksi", ja hakee nyt korvauksia rikkomuksesta. Samalla se tietysti myös vaatii Project Tankin keskeyttämistä.

Project Tank -tiimi on puolestaan puolustautunut ilmoittamalla, että Wargaming on jatkuvasti sabotoinut heidän toimintaansa, ja että he ovat järkyttyneitä tästä käänteestä. Kiinalaisten tarkoitus oli kertoman mukaan tehdä halvempi, reilumpi ja paremmin saatavilla oleva selaimessa pyörivä sotapeli pelaajille ympäri maailmaa.

Jos kopioinnin taso on kuitenkin Wargamingin kuvaaman tason mukaista, tulee tästä lyhyt visiitti lakitupaan.

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.