Toimintareportteri Rasmus Lund-Hansen haastatteli Evolven kansainvälistä tuottajaa Iain Willowsia ja selvitti kuinka peli on kehittynyt sitten viime näkemän.
Willows ei ollut valmis kertomaan mitään liian yksityiskohtaista, mutta tämä lupasi, että vaikka esittelyssä nähtiin vain yksi hirviö, yksi kartta, yksi metsästäjätiimi sekä yksi pelimoodi, on näitä kaikkia luvassa lisää.
Erilaisilla hirviöillä on erilaisia taistelutapoja sekä kykyjä. Hahmoluokat pysyvät samoina, mutta näitäkin voi pelata monilla eri tavoilla ja varusteilla. Pelimuodoista tiedämme nyt Huntin, joka on pelin ydinmoodi, muttei ainoa. Kun tähän kaikkeen yhdistää uudet kartat, on lopputuloksena valtavasti vaihtelua, Willows vakuutti.
Evolve julkaistaan PC:lle, PS4:lle ja Xbox Onelle myöhemmin tänä vuonna.