Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Braben PS3-hakkerointia vastaan

Sananvapausväitteet "roskaa"
Mika Sorvari 25 helmikuun 2011

Tunnettu ja vaikutusvaltainen pelisuunnittelija David Braben on älähtänyt Developissa PlayStation 3:n hakkeroinnista ja tuunatuista ohjelmistoista. Hänen mukaansa tällainen on haitallista jokaiselle joka omistaa PS3:n.

"On ehdotettu että hakkerointiohjeiden julkaisu on sananvapauskysymys. Tämä on täyttä roskaa," totesi Frontier Developmentsin perustaja. "Koneen hakkeroiminen akateemisena harjoitteena on yksi asia, tämän tietämyksen julkaiseminen on toinen. Meidän kaikkien pitäisi olla valmiita tuomitsemaan tällaiset ihmiset. Tällä hetkellä Sony kärsii, huomenna se vaikuttaa meihin kaikkiin kehittelypiireissä, joten meidän pitäisi nousta sitä vastaan, nyt."

Eliten aikanaan luonut Braben jatkoi tykitystään: "Nämä henkilöt ovat vahingollisia kaikille PS3-omistajille, ei vain kehittelijöille, johtuen niistä turvakäytännöistä jotka tulevaisuudessa täytyy ottaa tämän vuoksi käyttöön. Tämä tuntuu olevan sokea piste joillekin pelaajille, koska he kuvittelevat tämän johtavan sen sijaan ilmaiseen kamaan."

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.