Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Gamestop tekee 55 miljardin dollarin tarjouksen eBaysta

Se, mikä kuulosti myöhäiseltä aprillipilalta, on nopeasti muuttunut yhdeksi vuoden hurjimmista liiketoimintapyrkimyksistä.
Marcus Persson Päivitetty 5 toukokuun 2026

Se, mikä aluksi kuulosti huonolta aprillipilalta, on nyt varmistunut. GameStop tekee 55 miljardin dollarin tarjouksen eBaysta, tarkemmin sanottuna 123 dollaria osakkeelta. Kauppa on tarkoitus rahoittaa käteisen ja osakkeiden yhdistelmällä, ja puolet maksusta suoritetaan kummassakin muodossa.

Tarjouksen takana on GameStopin toimitusjohtaja Ryan Cohen, joka raporttien mukaan haluaa muuttaa eBayn alustaksi, joka pystyy kilpailemaan Amazonin kanssa. Hän uskoo, että tämä on mahdollista erilaisten aggressiivisten kustannussäästötoimien ja uusien aloitteiden avulla, jotka liittyvät muun muassa suorakauppaan ja keskuksina toimiviin fyysisiin myymälöihin. Toistaiseksi eBay ei ole kommentoinut asiaa virallisesti.

Mitä mieltä sinä olet asiasta? Toimisivatko eBay ja GameStop hyvin yhdessä?

Koko profiili 875 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.