Bryan Farina, joka on Command & Conquerin tuottaja, kertoi Generalsista, kampanjoista sekä muiden C&C-universumien tuomisesta osaksi peliä.
Farina kertoi Bioware Victoryn tällä hetkellä työstävän perusteita kampanjoita varten. Tämä vaatii paljon resursseja, koska pelin tasapainon pitää olla ensin paikallaan, puhumattakaan karttojen luomiseen vaadittavasta kehikosta. Kampanjat voidaan rakentaa vasta näiden päälle.
Tämän pohjatyön vuoksi kampanjat eivät ole valmiita vielä tänä vuonna, mutta niitä ryhdytään toivon mukaan julkaisemaan heti ensi vuoden alusta. Pelin julkaisua ei kuitenkaan haluttu viivästää niiden takia.
Mitä tulee toisiin Command & Conquerin universumeihin, Farina ei usko, että niitä voidaan tuoda peliin vain vetämällä uudet grafiikat yksiköiden päälle. Pelaajilla on kuitenkin omat odotuksensa siitä, mikä tekee C&C-pelistä Tiberiumin ja mikä tekee siitä Red Alertin, ja kehittäjien täytyy Farinan mukaan ottaa nämä odotukset aina huomioon.