Skip to main content
Gamereactor Uutiset Highguard
Uutiset

Highguard on virallisesti julkaistu ja vastaanotto on lievästi sanottuna ristiriitainen

Onko viha pakotettu vai ansaitseeko peli sen, että se heitettiin ulos heti kun se saapui?
Alex Hopley Editor UK 27 tammikuun 2026

Viikkoja kestäneiden spekulaatioiden jälkeen siitä, saavuttaako se todella julkaisupäivänsä 26. tammikuuta, Highguard palasi elämään ja debytoi viime yönä paikallista aikaa. Peli on 3v3-räiskintäpeli, jossa on muun muassa capture-the-flag-elementtejä, ratsastusta ja muuta. Se yritti varmasti erottua live-palveluiden pelien joukosta, mutta onnistuiko se?

Rehellisesti sanottuna vaikuttaa siltä, että tulokset ovat juuri nyt liian reaktionvaraisia, jotta niitä voisi arvioida. Highguard on tällä hetkellä Steamissa tätä kirjoitettaessa vain 30 prosentin positiivinen arvosteluasteikko, mutta kun niin moni tekee lopullisen päätöksensä tunnin tai vähemmän pelatun peliajan perusteella, on vaikea sanoa, että nämä kaikki on kirjoitettu tosissaan.

Tämän ei ole tarkoitus puolustaa Highguardia, sillä pelissä näyttää olevan vakavia, haitallisia puutteita. Jopa kehittäjät myönsivät pelaajien kohtaamat matchmaking- ja vakausongelmat. Siksi on vaikea sanoa, onko tällä pelillä mitään kestävää voimaa. Huhut viittaavat siihen, että sitä suunnitellaan salavihkaiseksi julkaisuksi ( Kotakun kautta), mutta hype lanseerauksen ympärillä näyttää jo hiipuvan.

https://x.com/PlayHighguard/status/2015966602534219800

Kuten tiedämme, luvut eivät valehtele, ja Highguardin osalta ne osoittavat voimakkaan huipun, jota seurasi nopea lasku. Highguardin pelaajamäärä oli SteamDB:n mukaan korkeimmillaan 97 249 pelaajaa. Tänä aamuna pelissä on kuitenkin 9 606 pelaajaa. Valven Deadlock julkaisi viime yönä uuden sankarin, ja peli nousi rakettimaisesti 98 887 pelaajaan, ja tätä kirjoitettaessa pelissä on 37 262 pelaajaa. On selvää, että lisää pelaajia hyppää todennäköisesti mukaan, kun amerikkalaiset heräävät ja useammat ihmiset saavat työnsä päätökseen, mutta meidän on nähtävä, miten Highguard pärjää tulevina päivinä ja viikkoina, jotta näemme, voiko se olla muutakin kuin pelkkä välähdys.

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2023 · 4 042 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.