Skip to main content
Gamereactor Uutiset Abandoned
Uutiset

Huhun mukaan työ Abandonedin kanssa on suurimmaksi osaksi pysähdyksissä

Blue Box Game Studiosilla ei siis mene hyvin
Markus Hirsilä 7 kesäkuun 2022

Abandoned on peli, jota yhdessä vaiheessa huhuiltiin Hideo Kojiman uudeksi peliksi. Ei ollut, vaan taustalla on alankomaalainen firma Blue Box Game Studios. Jos on uskominen studion työntekijöille puhunutta Gamespotia, ei työ suju hyvin.

Ohjaaja ja pomo Hasan Kahraman on ilmeisesti mielialavaihteluiden vaivaama, ja Abandonedin koko peli-idea olisi vaihtunut kolmeen eri kertaan. Moinen on johtanut kuukausien työn valumiseen hukkaan. Edelleen Kahraman olisi käyttänyt vuodettuja kuvia ja videoita eräänlaisena uskollisuustestinä. Jos sitten vastaanotto oli kritisoivaa, oli mahdollista väittää materiaalia vääräksi.

Studio itse on kieltänyt Gamespotin työn hölynpölynä.

"It is in development, all of this is just out of context resulted by angry fans who did not see the game, the article written by Gamespot is just based on what these angry users speculate. One of them is pretending to be an business partner. The Prologue will be released whenever we are ready. We are not letting speculation force us to 'prove' the game."

Koko profiili 51 732 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.