Biologinen tietokone saattaa tuoda mieleen Falloutin tai Warhammer 40,000 -sarjan, mutta totta se on. Laboratoriossa kasvatettiin ihmisen aivosoluja silikonisirun päälle, ja näin voivat kulkea sähköiset impulssit.
biOS - Biological Intelligence Operating System on homman nimi. Kun aivosolut reagoivat, tekee saman myös simuloitu maailma. Elinikä tälle biologiselle tietokoneelle on puoli vuotta. Tai siis kyseessä on "ohjelmoitava orgaaninen neuroniverkko", jossa on mukana USB ja kosketusnäyttö. Verkkosivuston mukaan eläinkokeita ei ole tehty, mikä osoittaa projektin tekijöiden huumorintajua.
Ajatuksena on, että tekoälyn sijasta oikeat elävät aivosolut käyttävät vähemmän energiaa, ja oppivat pienemmällä kouluttamisella. Ohjaaminen tapahtuu pilvipalveluihin luottavalla palvelulla, johon pääsee käsiksi nettiselaimella.
Hintaa on 35 000 dollaria.