Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Ison-Britannian ja EU:n sinetöiminen brexitin jälkeisessä kauppa- ja puolustusprosessissa

Lontoo ja Bryssel sopivat vähentävänsä kaupan kitkaa ja syventävänsä puolustussuhteita geopoliittisten muutosten keskellä.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 19 toukokuun 2025

Viimeisimmät uutiset Yhdistyneestä kuningaskunnasta ja Euroopan unionista. Tiedämme nyt, että Iso-Britannia ja EU ovat päässeet merkittävään sopimukseen brexitin jälkeisten suhteidensa uudelleenkalibroinnista, kaupan esteiden lieventämisestä ja puolustusyhteistyön vahvistamisesta.

Sopimus sisältää pääsyn yhteisiin hankintoihin, Britannian kansalaisten paremman matkustamisen EU:ssa ja kiistanalaisen 12-vuotisen kalastussopimuksen. Pääministeri Keir Starmer toivoo, että sopimus tuo taloudellista helpotusta ja geopoliittista linjausta liittymättä uudelleen EU:n ydinrakenteisiin.

Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta – 24. huhtikuuta 2025: Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer ja Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen kävelevät Downing Street 10:een Lontoossa, Englannissa

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.