Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Jane Goodall Trumpista, Muskista, Putinista, Xi:stä, Netanjahusta: "Laita heidät kaikki Muskin avaruusalukseen ja lähetä pois"

Pian kuolemansa jälkeen julkaistussa Netflixin haastattelussa Jane Goodall ehdottaa näiden viiden johtajan lähettämistä yksisuuntaiselle matkalle avaruuteen.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain Päivitetty 8 lokakuun 2025

Muutama päivä sitten maailma sai suru-uutisen Jane Goodallin kuolemasta. Nyt, kuoleman jälkeen julkaistussa Netflixin haastattelussa tunnettu primatologi vitsaili, että hän lähettäisi Trumpin, Muskin, Putinin, Xin ja Netanjahun menomatkalle avaruuteen.

Haastattelussa, joka on nauhoitettu aiemmin tänä vuonna ja julkaistu hänen kuolemansa jälkeen, Jane Goodall pohtii valtaa ja aggressiota ja vetää rinnastuksia poliittisten johtajien ja alfauros-simpanssien välillä, jotka ovat hänen erikoisalaansa.

Jane Goodall nimesi tavaramerkikseen kuuluvalla rauhallisuudella ja nokkeluudella Donald Trumpin, Elon Muskin, Vladimir Putinin, Xi Jinpingin ja Benjamin Netanyahun niiden joukossa, jotka hän "laukaisisi" kiertoradalle. Alta löydät tietysti koko videon, jossa kerrotaan, mitä hän sanoi.

https://www.youtube.com/watch?v=w6lMkAcFQk4

"On ihmisiä, joista en pidä, ja haluaisin laittaa heidät johonkin Muskin avaruusalukseen ja lähettää heidät kaikki planeetalle, jonka hän on varma, että hän löytää", Jane Goodall kertoo haastattelija Brad Falchukille 55-minuuttisen paljastavan haastattelun aikana.

Kun häneltä kysyttiin, olisivatko Musk ja Trump niiden joukossa, jotka hän lähettäisi pois: "Ehdottomasti. Hän olisi isäntä. Voitte kuvitella, kenet laittaisin avaruusalukseen. Muskin ohella olisi Trump ja joitakin Trumpin todellisia kannattajia", hän sanoi.

"Ja sitten laittaisin sinne [Venäjän presidentin Vladimir] Putinin, ja laittaisin sinne [Kiinan] presidentin Xin. Laittaisin sinne varmasti [Israelin pääministerin Benjamin] Netanjahun ja hänen äärioikeistolaisen hallituksensa. Laittaisin heidät kaikki tuohon avaruusalukseen ja lähettäisin heidät matkaan."

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.