Kanada on vastannut Yhdysvaltojen viimeisimpään tullien korotukseen asettamalla omat 25 prosentin tullinsa 30 miljardin Kanadan dollarin arvosta amerikkalaista tuontia, mikä korostaa kasvavia kauppajännitteitä näiden kahden maan välillä ( Reutersin kautta).
Päätös tuli vain tunteja sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump asetti samanlaiset tullit sekä Meksikosta että Kanadasta tuleville tavaroille, mikä aiheutti uudelleen taloudellista kitkaa naapurimaiden välillä.
Pääministeri Justin Trudeau muotoili päätöksen välttämättömäksi vastaukseksi väittäen, että Yhdysvaltojen asettamat tullit olivat täysin perusteettomia ja vaati Kanadalta tiukkaa reaktiota.
Trudeau lupasi myös eskaloida edelleen, jos Yhdysvallat ei käännä kurssia, ja hahmotteli suunnitelmia laajentaa tulleja 125 miljardin Kanadan dollarin tuontiin kolmen viikon kuluessa.
Sillä välin Kanada valitsee laillisen tien ja haastaa tullit Maailman kauppajärjestön ja Yhdysvaltojen, Meksikon ja Kanadan kauppasopimuksen kautta, mikä osoittaa, että tämä taistelu ei ole läheskään ohi. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten tilanne kehittyy.