
Viimeisimmät uutiset Kiinasta ja Japanista . Kiinan pääministeri Li Qiang on hienovaraisella mutta laskelmoidulla diplomaattisella liikkeellä ottanut yhteyttä Japanin pääministeriin Shigeru Ishibaan ja kehottanut yhtenäiseen rintamaan Yhdysvaltain viimeisintä tulliaaltoa vastaan.
Tokio käy jo kireitä neuvotteluja Yhdysvaltojen kanssa sen sisällyttämisestä viimeaikaisiin tullinostoihin, ja kirje, jonka kerrotaan toimitetun Kiinan suurlähetystön kautta, kehottaa Japania harkitsemaan yhteistä kantaa siihen, mitä Peking kuvailee Washingtonin kasvavaksi taloudelliseksi protektionismiksi.
Taustalla on monimutkainen ratkaisemattomien kysymysten ja kilpailun verkko, joka on pitkään kiristänyt Kiinan ja Japanin suhteita. Nyt, kun kauppajännitteet leimahtavat jälleen, molemmat kansakunnat joutuvat pohtimaan, voivatko yhteiset edut vihdoin voittaa vanhat vihamielisyydet.