Codemasters on tiedottanut jatkavansa ja laajentavansa Overlord-toimintastrategiapeliä peräti kolmen pelin voimin. Pc:lle, Xbox 360:lle ja Playstation 3:lle julkaistava Overlord II on suoraa jatkoa ensimmäiselle Overlordille. Overlord II:ssa pelaajan ohjaama pahiskunkku saa vastaansa Rooman imperiumia muistuttavan mahtivaltakunnan. Kovaa vastustajaa kuritetaan uusilla pikkupiru-alamaisilla, jotka osaavat nyt mm. ratsastaa susilla ja muilla elukoilla. Samalla koko pikkupirujen pelimekaniikka on uusittu, joskin huumorimielellä toteutetut pikku-ukot tekevät edelleen kaiken, mihin pelaaja laumansa komentaa.
Wiille tehtävä Overlord Dark Legend on toimintapeli, jossa nuori Overlord seikkailee ensimmäisen Overlord-pelin tapahtumia edeltävässä ajassa. Wii-kaukosäätimellä voi mm. poimia pikkupiruja, ravistella niihin räjähtävää Overlord-voimaa ja pommittaa sitten vihollisia hengiltä. Peliä kehittää Climax-studio ja tarinasta vastaa Mirror's Edgeäkin kynäillyt Rhianna Pratchett.
DS:lle kehitettävä Overlord Minions on niin ikään Climaxin kehittämä ongelmanratkaisu- ja toimintapeli. Giblet, Blaze, Stench ja Zap -nimiset pikkupirut toimivat Gnarl-ylipirun alaisuudessa ja torjuvat lohikäärmeihmisten valtaannousuun tähtäävää Kindred-kulttia, siis kilpailevia pahiksia. DS-Overlordin luvataan tarjoavan sarjakuvatyylistä, fyysistä komiikkaa.
Uutiset
Kolme uutta Overlord-peliä
Pikkupiruja kaikille pelilaitteille
Jaakko Maaniemi
14 elokuun 2008
Pelin tiedot
Overlord II
Pelityyppi
Action, Strategy
Kehittäjä
Triumph Studios
Julkaisija
Codemasters
Julkaisupäivä
26 kesäkuun 2009
Alustat
Xbox 360
PC
PS3
Xbox One
Suosittua tällä viikolla
Miksi luottaa Gamereactoriin
23
Julkaisua
Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998
Julkaissut vuodesta
Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100%
Omakohtaista
Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10
Verkoston arvosana
Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.