Kreml on vahvistanut, että keskustelut mahdollisesta vankienvaihdosta Venäjän ja Yhdysvaltojen välillä ovat käynnissä Riadissa viimeaikaisten diplomaattisten neuvottelujen jälkeen, joiden tarkoituksena on parantaa maiden välisiä suhteita.
Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov, jolta toimittajat kysyivät uudesta keskustelusta ( Reutersin kautta), ilmoitti, että tapaaminen edisti laajempaa pyrkimystä normalisoida suhteet, mikä loi vauhtia mahdollisille neuvotteluille vangeista.
Moskova vapautti äskettäin amerikkalaisen Kalob Byersin vain muutama päivä ennen diplomaattista tapaamista, kun taas aiemmin tässä kuussa huumeiden salakuljetuksesta 14 vuodeksi tuomittu opettaja Marc Fogel vapautettiin vaihdossa venäläiseen kyberrikolliseen Alexander Vinnikiin.
Tämä on seurausta viime elokuussa käydystä laajemmasta keskustelusta, johon osallistui useita maita. Keskustelut ovat vielä alkuvaiheessa, mutta molemmat osapuolet näyttävät olevan kiinnostuneita jatkamaan neuvotteluja. Toistaiseksi jää nähtäväksi, tapahtuuko uusi vaihto.