Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

PETA nyt Marion kimpussa

Tanuki-puku on murhaa
Mika Sorvari 15 marraskuun 2011

PETA on selvästi pääsemässä vauhtiin pelikritiikin alalla. Tuoreeltaan Battlefield 3:n "rottamurhaa" kritisoinut pulju on nyt kohdistanut huomionsa Marioon. PETA:n mukaan kaikkien suosikkiputkimies on tanuki-murhaaja, joka viestii pelaajille että aitoihin turkiksiin pukeutuminen on okei.

"Matkallaan pelastamaan prinsessaa, Marion tiedetään käyttävän kaikkia keinoja voittaakseen vihollisensa, ja tämä jopa pukeutuu tanukin nahkaan saadakseen erityisiä voimia. Tanuki on ehkä "vain puku" Mario-peleissä, mutta todellisuudessa niitä nyljetään elävältä turkkinsa vuoksi. Tanukiin pukeutunut Mario lähettää viestin siitä että on okei pukeutua turkiksiin", järjestön verkkosivut valistavat.

Vahvistaakseen viestiään PETA on julkaissut sivuillaan myös flash-pelin jossa nyljettu tanuki jahtaa Mariota saadakseen turkkinsa takaisin. Nintendon lakimiehet eivät ole vielä ehtineet reagoida tilanteeseen.

Suomalaisittainhan tanuki on jotakuinkin samantyyppinen otus kuin kotoinen supikoiramme. Suomen supi johtaa juurensa Neuvostoliittoon lähinnä 1900-luvun ensimmäisen puolikkaan aikana istutetuista yksilöistä, ja läntinen kanta eroaa ulkonäöltään selvästi japaninsupikoirasta eli tanukista. Supi on suosittu turkiseläin, mutta EU:ssa sitä tarhaavat ainoastaan Suomi ja Puola.

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.