Microsoftin fantasiapeli/pelintekotyökalu Project Spark saa Windows 8 -betan lokakuussa, mitä seuraa Xbox One -beta tammikuussa. Xbox One -betan alkaessa sisällön on määrä olla valmis ja siten täysin pelaajien testattavissa, Digital Spy uutisoi.
Project Spark sisältää kattavat työkalut omien seikkailujen kehittämiseen ilman varsinaista ohjelmointitaitoa. Yksinkertaisimmillaan se näkyy leikkaa ja liitä -tyyppisinä seikkailuina, mutta halutessaan käyttäjä voi aloittaa täysin puhtaalta pöydältä maalaillen maisemia, lisäten hahmoja ja määritellen mekaniikkoja.
Mille tahansa objektille voi antaa älyn, joka vaikuttaa objektin reaktioihin. Esimerkiksi talon voi saada lentämään kuin lintu pelaajan huomatessaan tai kivestä voi tehdä pelaajaa seuraavan kumppanin.
Project Spark käyttää hyväkseen Microsoftin eri teknologioita. Smartglassin avulla tablettia voi hyödyntää esimerkiksi jokien piirtämisessä, kun taas Xbox Onen Kinectiä voi käyttää kustomoitujen hahmoanimaatioiden luomiseen. Luvassa on myös Xbox 360 -versio.
Betaan voi ilmoittautua pelin sivuilla. Nähtäväksi jää, ehtiikö Xbox One Suomessa myyntiin ennen betan alkua.