Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Sony kehittää tekoälyyn perustuvaa ruutujen generointiteknologiaa PlayStation-alustoille

Tekoälyyn perustuva ruudunmuodostusteknologia on tulossa Playstation-alustoille tiiviissä yhteistyössä AMD:n kanssa.
Markus Hirsilä 23 maaliskuun 2026

Sonyn PlayStationin pääarkkitehti Mark Cerny antoi haastattelun DigitalFoundrylle, ja jotain mielenkiintoista paljastui. Sony kehittää tekoälyyn perustuvaa ruudunmuodostusteknologiaa "PlayStation-alustoille" tiiviissä yhteistyössä AMD:n kanssa, kuten Muropaketti" target="_blank">Muropaketti</a> uutisoi.

Kaiken tämän tavoite on melko yksinkertainen: parantaa pelien ruudunpäivitysnopeutta ilman, että tarvitaan merkittävästi tehokkaampaa laitteistoa. Tässä frame generation -teknologiassa tekoäly luo välikuvia varsinaisten renderöityjen ruutujen väliin, ja tämä voi lisätä koettua suorituskykyä. Kuten tiedämme, Nvidian DLSS noudattaa samaa perusperiaatetta.

Teknologia perustuu Sonyn ja AMD:n yhteiseen Project Amethystiin, joka keskittyy koneoppimista hyödyntävään grafiikkaratkaisuun PlayStation-alustalle. Pohjana toimii AMD:n tuleva FSR Redstone -paketti, joka sisältää kuvanparannusta, kehysten generointia ja ray tracingiin liittyviä rekonstruktiotekniikoita.

Mutta mitä nämä "Playstation-alustat" sitten ovat? Siitä Cerny oli melko kryptinen, mutta yksi asia on selvä: mitään ei ole suunnitteilla tälle vuodelle.

"Voin vain sanoa, että emme ole suunnitelleet julkaisuja tälle vuodelle. Ja että odotan innolla, että voimme keskustella tästä enemmän tulevaisuudessa!"

Koko profiili 51 732 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.