Suomi
Gamereactor
Urheilu

Syy onnettomuuteen ennen Barça-Espanyol-ottelua, kun auto törmäsi väkijoukkoon

Auto-onnettomuus ei ollut tahallinen ja se oli onnettomuus, poliisi sanoi.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

FC Barcelonan ja RCD Espanyolin välinen LaLiga-ottelu, joka merkitsi Barçan liigavoittoa 2-0-voitolla Derbyssä, melkein keskeytettiin onnettomuuden vuoksi, kun autoilija menetti hallinnan ja ajoi fanijoukon päälle, joka käveli jalkapallostadionilla Cornellà de Llobregatissa, joka on osa Barcelonan pääkaupunkiseutua. 16 ihmistä loukkaantui, mutta onneksi kukaan ei ollut vakavassa tilassa.

Huolimatta pelosta mahdollisesta tahallisesta hyökkäyksestä juuri ennen jännittynyttä Debryä (kahden Barcelonian joukkueen välillä on valtava kilpailu ), poliisivoimat Mossos d'Esquadra ja Katalonian presidentti Salvador Illa sanoivat nopeasti, että onnettomuus ei ollut tahallinen. Kuljettaja pidätettiin, ja hänen alkoholi- ja huumetestinsä oli negatiivinen.

"Avoimella tiellä ajoneuvoa ajanut henkilö oli stadionille suuntaavien fanien ympäröimä ja jostain edelleen epäselvästä syystä kiihdytti poistuakseen paikalta", poliisilähde kertoi RTVE:lle. Silminnäkijöiden ja sosiaalisessa mediassa olevien videoiden mukaan auto joutui väkijoukon keskelle, ja kymmenet Espanyol-fanit alkavat ympäröidä ja tönäistä autoa, joka sitten yhtäkkiä lähtee liikkeelle ja kaataa ihmisiä useiden kymmenien metrien päähän.

"Meidän on selvitettävä, miksi se teki tämän manööverin", poliisilähde sanoi RTVE:lle. "Hän tunsi olonsa ahdistetuksi" tilanteesta ja lisäsi, että tällaiset tilanteet eivät ole harvinaisia väkijoukoissa, mutta ei kuitenkaan päättänyt, että turvallisuusjoukkojen suurin virhe oli tien sulkematta jättäminen.

Syy onnettomuuteen ennen Barça-Espanyol-ottelua, kun auto törmäsi väkijoukkoon


Ladataan seuraavaa sisältöä