The Boysin showrunner ei usko, että animaatioinen spin-off saa toisen kauden
The Boys: Diabolical ei vain houkutellut tarpeeksi katsojia Amazon Prime -palvelussa.
Kun The Boys päättyy ensi vuonna, Amazon on tehnyt selväksi, että tämä ei ole IP:n loppu. Tämä franchising säilyy tarpeeksi kauan, jotta satiirin ja parodian maku on jo pitkään huuhtoutunut pois suustamme, mutta yksi spin-off jätetään taakse, kun muut kukoistavat.
The Wrap -lehdelle puhuessaan The Boysin showrunner Eric Kripke puhui tulevista spin-offeista hiljattain ilmestyneen Gen V:n lisäksi. Erityisesti häneltä kysyttiin päivityksiä The Boys: Mexicosta ja The Boys: Diabolicalista, joista jälkimmäinen on animaatioantologiasarja, joka esittelee itsenäisiä tarinoita The Boys -maailmasta. Jokaisella tarinalla oli oma animaatiotyylinsä, ja sarja teki suuren vaikutuksen kriitikoihin aloittaessaan.
"En usko, että Diabolicalista tulee toista kautta", Kripke sanoi. "Se ei johdu siitä, ettemme olisi yrittäneet. Luulen, että lopulta katsojaluvut eivät valitettavasti riittäneet oikeuttamaan toista kautta. Vaikka rakastamme sitä ja Simon [Racioppa], showrunner, olisi valmis tekemään sen, mutta emme ole saaneet siihen lupaa."
Mitä tulee The Boys: Meksikoon, hän lisäsi: Meksikoa kehitetään juuri nyt. Pilottijakson käsikirjoitusta kirjoitetaan parhaillaan. Gareth on loistava käsikirjoittaja ja mielestäni se on hulvaton. Toivottavasti se tehdään, mutta [se] on vasta kehitysvaiheessa."</em>
Myös Vought Rising on otettava huomioon, ja siinä nähdään Jensen Acklesin Soldier Boyn paluu, kun palaamme The Boysin kanssa takaisin 1900-luvulle. Vaikka Billy Butcherin tarina päättyisikin ensi vuonna, niin The Boysissa on luvassa paljon muitakin verisiä tarinoita kerrottavaksi.








