Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4 -kehittäjä irtisanoo jopa 90 työntekijäänsä
"Meidän on aika kehittyä uudelleen", kirjoittaa Iron Galaxy.
Valitettavasti näyttää siltä, että jälleen kerran raportoimme irtisanomisista, sillä Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4:n takana oleva kehittäjä on paljastanut, että se käy läpi irtisanomiskierroksen pelialan muuttuvan luonteen vuoksi.
Kotaku kertoo, että jopa 90 työntekijää saattaa menettää työpaikkansa tämän Iron Galaxyn pienentämispäätöksen ansiosta. Kyseessä on Iron Galaxyn toinen irtisanomiskierros viime aikoina, kun se antoi alkuvuodesta 2025 potkut 66 henkilölle. Toistaiseksi yhtiö ei ole virallisesti vastannut kysymyksiin siitä, kuinka monta ihmistä on tällä kertaa irtisanottu.
"Useat joukkuetoverit ja ystävät menettävät työpaikkansa, kun sopeudumme uuteen yritysrakenteeseen. Olemme hirveän pahoillamme heidän menetyksestään, kun otamme askeleita sopeutuaksemme videopeliteollisuuden ilmapiiriin. Meidän on aika kehittyä uudelleen", yhtiö kirjoitti LinkedInissä.
"Pelaajat kuluttavat pelejä uusilla tavoilla. Julkaisijoilla on erilaiset kriteerit sijoittaa pelien kehittämiseen. Tämä uusi normaali on vaikuttanut kaikkiin kumppaneihimme. Iron Galaxyn sopeutuessa meidän on tehtävä kipeitä päätöksiä siitä, mitä voimme olla yrityksenä. Meidän on mahdotonta ylläpitää tiimimme kokoa, jota olemme pitäneet yllä viime vuoden aikana, jopa sen jälkeen, kun olemme vähentäneet viime vuonna", viesti jatkuu. Se toistaa paljon siitä, mitä olemme kuulleet viime vuosina, sillä irtisanomiset tuntuvat olevan nykyään tavallinen osa alaa. Olipa pelisi menestys, epäonnistuminen tai se, ettei sitä koskaan julkaista, näyttää siltä, että vain harvat työpaikat ovat nykyään turvassa.







