Presidentti Donald Trump viimeistelee Meksikon ja Kanadan tullitasot tiistaina, ja hänen hallintonsa ehdottaa, että alun perin suunniteltua 25 prosentin tullia saatetaan muuttaa ( Reutersin kautta).
Kauppaministeri Howard Lutnick myönsi tilanteen sujuvuuden ja korosti, että vaikka tullit ovat varmoja ja ne pannaan täytäntöön suunnitellusti, niiden tarkat luvut ja mahdolliset poikkeukset ovat edelleen neuvottelukysymys.
Päätös seuraa viikon ristiriitaisia signaaleja Trumpilta, joka aiemmin esitti määräajan 2. huhtikuuta ennen kuin vahvisti tiistain täytäntöönpanon. Samaan aikaan Trump aikoo myös kaksinkertaistaa kiinalaisten tuotteiden tullit, ellei Peking lopeta fentanyylin salakuljetusta Yhdysvaltoihin. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten nämä kauppatoimenpiteet kehittyvät.