Tuoreessa CTV Newsin haastattelussa sunnuntaina Newfoundlandin ja Labradorin pääministeri Andrew Furey herätti huolta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ehdotuksen kasvavasta vakavuudesta, jonka mukaan Kanadasta tulee 51. osavaltio.
Furey ilmaisi huolensa kuultuaan Valkoisen talon korkealta henkilökunnalta, että Trump ei ole vain tosissaan, vaan "lopullisesti" ajamassa tätä ajatusta. Pääministeri teki selväksi, että kanadalaisten on pysyttävä valppaina itsemääräämisoikeutensa suhteen.
Kun Kanadan pääministerit olivat Washingtonissa vastustamassa Trumpin aggressiivisia tulleja, heitä varoitettiin, että Trump näkee Kanadan mahdollisen liittämisen vaihtoehtona taloudelliselle helpotukselle.
Fureyn mukaan ajatus siitä, että tällainen liike voisi todella toteutua, on syvästi huolestuttava. Samaan aikaan entinen Yhdysvaltain suurlähettiläs Kanadassa, David Cohen, vakuutti, että Yhdysvaltain presidentillä ei ole todellista valtaa pakottaa tällaista muutosta, hylkäämällä Kanadan liittämisen mahdollisuuden. Toistaiseksi jää nähtäväksi, perääntyykö Trump tulleistaan vai tuplaako hän kiistanalaiset ehdotuksensa.