Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Uusi Xbox-studio muotoutumassa

Black Tusk Studios tähyää jättiprojekteja
Kimmo Pukkila 3 joulukuun 2012

Microsoft on julkistanut Black Tusk Studiosin, jonka tavoitteena on kehittää Xboxin seuraava "Halo-sarja". Vancouverilaisstudio aikoo luoda jotain uutta puhtaalta pöydältä - suuressa mittakaavassa. Ensimmäisestä pelistä ei kuitenkaan vielä ole tietoa.

Black Tusk on toiminut Microsoft Vancouverin nimellä jo vuoden ajan lähinnä tiimin perustuksia rakentaen. Tällä hetkellä studiolla on 55 työntekijää ja se aikoo tuplata työvoimansa seuraavan vuoden aikana.

Ripeä palkkaustahti helpottanee Vancouverissa asuvien pelinkehittäjien tilannetta; alueelta ovat sulkeneet studionsa mm. Rockstar ja Radical Entertainment. Myös Microsoft pysäytti lentopeli Flightin kehityksen.

Studiota johtaa EA:lla miltei kuusi vuotta työskennellyt Mike Crump. Perustajajäseniin kuuluu myös neljä muuta EA-veteraania.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.