Zverev Sinnerin ja maailmanlistan ykköstittelin tiellä: näin katsot Pariisin Mastersin finaalin tänä viikonloppuna
Jannik Sinner voi nousta maailmanlistan ykköseksi, jos hän voittaa Paris Mastersin sunnuntaina... mutta seuraavaksi hän kohtaa jälleen Zverevin.
Vuoden toiseksi viimeinen suuri ATP-turnaus, Paris Masters 1 000, päättyy viikonloppuna välieriin ja finaaliin, ja se voi tuoda suuria muutoksia rankingiin, sillä Jannik Sinneristä voi tulla jälleen maailman ykkönen Carlos Alcarazin ennenaikaisen putoamisen jälkeen. Hänen maailmanlistan ykköstittelinsä saattaa kuitenkin kestää vain pari viikkoa ennen ATP-finaaleja.
Ennen kuin Sinner kuitenkin miettii sitä, hänen on pakko voittaa kaksi tulevaa ottelua: välierä ja finaali. Ja huomenna hän kohtaa maailmanlistan kolmosen Alexander Zverevin toisen kerran viikon sisällä, viime viikon Wienin avoimien jälkeen. Tuossa ottelussa Sinner voitti saksalaisen, mutta se oli hyvin lähellä: 3-6, 6-3, 7-5. Voisiko Zverev vihdoin kaataa italialaisen tällä kertaa?
Suomen aika on tuntia myöhemmin kuin CET-aika.
Paris Masters 2025 välierät
- Felix Auger-Aliassime vs. Alexander Bublik: 14:30 CET
- Jannik Sinner vs. Alexander Zverev: 19:00 CET
Paris Mastersin finaali pelataan sunnuntaina 2. lokakuuta klo 12:30 CET, 11:30 GMT. Kenen uskot voittavan?
