JRPG on jo alueen myydyin peli, vaikka se julkaistiin viime viikolla.
"Hei kaikille ja tervetuloa takaisin uuteen jaksoon GRTV-uutisiin.
Tänään puhumme hieman Dragon Quest III HD 2D Remake -pelistä.
Puhumme siitä siksi, että pelin myyntitiedot ovat tulleet julki."
"ja on paljastunut, että se on todella uskomattoman suosittu Japanissa.
En epäillyt yhtään, etteikö tämä peli menestyisi hyvin, mutta se, että se on menestynyt niin hyvin kuin se on menestynyt.
osoittaa vain, että JRPG:t ja Dragon Quest -sarja ovat hyvin suosittuja sen kotimaassa Japanissa.
Joten kun tämä on selvä, sukelletaanpa asiaan."
"Dragon Quest III HD 2D Remake on siis jo nyt vuoden 2024 myydyin peli Japanissa.
Se julkaistiin vasta viime viikolla 14. marraskuuta.
Joo, se on kaikki ilmeisesti oikein.
Suurin sarja japanilaisissa roolipeleissä on siis Final Fantasy, ainakin länsimaissa."
"Japanissa se ei ole niin selvää, sillä Dragon Quest -sarja on yleensä herättänyt eniten huomiota, se on itse asiassa myynyt paljon enemmän.
Tänään saamme Famitsun kautta mukavan vahvistuksen siitä, kuinka suosittu sarja todella on, joka paljastaa, että Dragon Quest III HD 2D Remake myi huikeat 826.945 kappaletta, joista 641.195 oli Switchille, ensimmäisen myyntiviikkonsa aikana."
"Se on yli 10 kertaa enemmän kuin loput top 10:stä yhteensä.
Ja ehkä vielä vaikuttavampaa on, että Genkin mukaan se tarkoittaa, että pelistä tulee välittömästi Japanin myydyin peli koko vuodeksi 2024.
Mainitsemisen arvoista on myös se, että Gengin mukaan peli on monessa paikassa loppuunmyyty, joten jos kaupoissa olisi ollut enemmän saatavilla, myynti olisi ollut suurempi."
"Tässä on siis muutama mielenkiintoinen asia.
Ensinnäkin se myi lähes miljoona kappaletta ensimmäisellä viikollaan, joista suurin osa oli Switchille, mikä ei varsinaisesti yllätä minua.
Olettaisin, että Dragon Questin kohdalla näin on luultavasti useimmilla markkinoilla ja alustoilla."
"Ja koko juttu tuossa, siinä sanotaan, että se myi yli 10 kertaa enemmän kuin muut top 10 yhteensä.
Eipä tuo välttämättä yllätä mua ihan hirveästi myöskään, koska se julkaistiin viikolla, jolloin sen tärkein kilpailija oli LEGO Horizon Adventures, jonka en usko olevan erityisen suuri myyntimenestys missään päin maailmaa, saati sitten Japanissa."
"Joten en usko, että on erityisen yllättävää, että se on jäänyt Japanissa kääpiöksi viikon top 10:n ulkopuolelle, koska kilpailua ei ollut kovin paljon, varsinkaan tässä vaiheessa vuotta.
Mutta se myi niin paljon kappaleita, että siitä tuli Japanin myydyin peli vuonna 2024...
Se yllättää minut, koska muutama muukin peli - joiden olisin olettanut menestyvän Japanissa hieman paremmin."
"Esimerkiksi Mario & Luigi Brothership.
Se on Mario-universumiin sijoittuva JRPG, jonka ovat tehneet Octopathin kehittäjät.
Se on täydellinen myrsky myymään hyvin, varsinkin kun se on Nintendon yksinoikeus.
Ja taas Dragon Quest myi eniten kappaleita Nintendo Switchillä."
"Siinä on siis tämä, ja sitten on joitakin muita pelejä, jotka ovat ilmestyneet vuoden aikana.
Kuten esimerkiksi Like a Dragon.
Se, joka ilmestyi aiemmin tänä vuonna, jonka nimeä en muista.
Eräänlainen jatko-osa Infinite Worldille."
"Se ilmestyi tammi-helmikuussa, mikä tarkoittaa, että se on ollut 9, 10 kuukautta, mitä tahansa, myydä enemmän kappaleita kuin Dragon Quest on myynyt ensimmäisellä viikollaan, eikä se ilmeisesti ole vielä onnistunut siinä."
"Tämä on siis mielenkiintoista.
Ja minusta meidän on nyt kysyttävä, missä on tämän pelin katto.
Koska jos se myi lähes miljoona kappaletta pelkästään Japanissa ensimmäisellä viikollaan, meidän on oletettava, että se myi maailmanlaajuisesti reilusti yli miljoona kappaletta."
"Ja kun menemme kohti jouluaikaa, jolloin Dragon Questille ei ole mitään kilpailua loppuvuoden aikana, koska se on ikään kuin viimeinen suuri roolipeli kokonaisuudessaan.
Tällä viikolla meillä oli Stalker ja Flight Simulator, jotka kumpikaan eivät kilpaile Dragon Questin yleisön kanssa, ei olisi uskonut."
"Ja sitten myöhemmin tänä vuonna saimme Marvel Rivalsin, saimme Indiana Jonesin.
Mutta jälleen, mikään näistä peleistä ei luulisi kilpailevan japanilaisesta yleisöstä...
yhtä paljon kuin Dragon Quest.
Täytyy siis ajatella, että ehkä Square Enix on todella onnistunut tässä asiassa täydellisesti, ja että he ovat saamassa aivan mahtavan myyntimenestyksen, kun menemme kohti lomaa."
"Mutta jälleen, kun tiedämme enemmän tästä ja tämän pelin myyntiluvuista, - Muistakaa pitää meidät ajan tasalla.
Mutta tärkein asia, joka tästä on otettava, on se, että Dragon Quest III HD 2D -remake pärjää todella, todella pirun hyvin.
Mutta joo, siinä kaikki aika, joka minulla on tämän päivän GeoTV Newsin jaksossa, ja koska on perjantai, nähdään maanantaina."
"Joten kiitos, että katsoitte, ja nähdään seuraavassa jaksossa.
Pitäkää huolta toisistanne.
GeoTV Uutiset"